Teresa Biernacka - malarstwo artystyczne

Lech Biernacki - malarstwo artystyczne

Urodzona w 1949 r. w Pabianicach. Studia w PWSSP Wrocław (dyplom w 1974 r.) na Wydziale Ceramiki i Szkła. Malarstwo w pracowni Eugeniusz Gepperta oraz Stanisława Rodzińskiego. Udział w wielu wystawach na terenie kraju i za granicą. Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w 1990 r. Nagroda Artystyczna Wojewody Opolskiego za 1992 r. Stypendium malarskie miasta Aichach ( Niemcy ) 2001 r. Udział w ponad 50 plenerach malarskich krajowych i zagranicznych. Trzykrotny komisarz Salonu Jesiennego. Od 2004-2014 opiekun artystyczny Międzynarodowego Sympozjum Twórców-Góra św. Anny. Sekretarz ZPAP Okręg Opole. Nagroda honorowa Prezydenta Opola za 2012 r.

Ważniejsze wystawy:
1989 Opole BWA
1990 Częstochowa-Galeria przy Teatrze im. A. Mickiewicz
Kędzierzyn-BWA
1991 Wrocław -Teatr Kalambur
Milheim-Niemcy
Opole-Galeria Autor
1992 Gut Sandbeck-Niemcy-Centrum Kultury
Krnov-Czechy
1993 Potsdam-Niemcy
1994 Obdach-Austria
1995 Taranto-Włochy
Obdach-Austria
Podstam-Niemcy
Salzburg-Austria-Galeria Raifeisenkasse
1996 Brzeg-Muzeum na Zamku
1998 Gratz-Austria
Opole-Galeria Współczesna
Obdach-Austria-Galeria Haus Kostenberger
Osterholz-Schambeck-Niemcy
Węgry-wystawa objazdowa ZPAP
1999 Ostrawa-Czechy-Mail-Art.

Urodziłem się w Polsce w Europie w 1948 r. i jak każde dziecko uwielbiałem malować. W wieku dziewięciu czy dziesięciu lat w czasie wakacyjnego pobytu nad Bałtykiem natknąłem się na grupę artystów w plenerze. Całymi godzinami obserwowałem ich pracę zamiast korzystać z plaży.Od tego właściwie wszystko się zaczęło. Po latach okazało się że byli to studenci pierwszych lat uczelni wrocławskiej którą i ja ukończyłem w 1974 r. Mam jeszcze parę obrazów z okresu tuż po studiach.

W tamtych latach do 1981 r. kiedy to w Polsce wprowadzono stan wojenny , wiele wystawiałem na wystawach indywidualnych i grupowych.Pierwszą wystawę indywidualną miałem w Niemczech w Iserlohn w 1981 r. Dostałem propozycję od jakiegoś marszanda pozostania za żelazną kurtyną – Damy ci mieszkanie , pracownię , dobrze zapłacimy ale będziesz malował pod nasze dyktando. To była wielka szansa wyrwać się z komunistycznego kraju jakim była Polska. Nie skorzystałem – chciałem być WOLNY.

W 1989 r. w Polsce skończył się komunizm , zacząłem więcej wystawiać i uczestniczyć w plenerach , sympozjach malarskich w Europie zachodniej szczególnie w Niemczech i Austrii. Poznawałem nowych przyjaciół , konfrontowałem się ze sztuką zachodu.Szukałem nowych technik i sposobu wyrażenia siebie. Szukałem nowych wrażeń, inspiracji, koloru.

W międzyczasie byłem dwukrotnym stypendystą Ministerstwa Kultury.Brałem udział w konkursach malarskich z sukcesami . Dostałem Wojewódzką Nagrodę Artystyczną. Było O.K. normalna droga kariery . Ale czegoś brakowało . Przełom nastąpił w czasie pobytu w Grecji gdzie mieszkałem w latach 2003-2006. To światło południa Europy sprawiło że zacząłem inaczej traktować sztukę. Obrazy stały się przesiąknięte kolorem , kontrastem a może greckim winem.

Doszedłem w końcu do abstrakcji do swojej abstrakcji, czasami nie całkiem abstrakcyjnej. To co mnie pociąga to kolor i pierwsze wrażenie . Pozostaję wierny tradycyjnemu malarstwu sztalugowemu wbrew kasandrycznym przepowiedniom że malarstwo umiera. Na szczęście jeszcze nie umiera a komputery to tylko inne narzędzie. Bez wrażliwości człowieka nie da rady.

2000 Prudnik-Muzeum Miejskie
Opole-Salon meblowy
2001 Aichach-Niemcy-Pałac Sisi
Opole-Salon Kler
Prudnik-Muzeum Miejskie
Moszna-Galeria Zamkowa
Opole –Salon Jesienny
2002 Opole-Salon Kler
Opole-Galeria Pierwsze Piętro
2003 Głuchołazy-Pod Dębem
Otmuchów-Ratusz
Opole-Salon Jesienny
Opole-Hotel Mercury
2004 Dębica-Dom Kultury
Leśnica-Dom Kultury
Opole-Klub Akademicki
Opole –Salon Jesienny
2005 Leśnica-Galeria Miejska
Opole-Galeria Pierwsze Piętro
Zakopane-LP im.A.Kenara
2006 Polanica Zdrój-Miejski Ośrodek Kultury
Leśnica-Galeria Miejska
Poznań-Targi Poznańskie
2007 Dębica-Dom Kultury
Leśnica-Galeria Miejska
2008 Opole-Galeria Pierwsze Piętro
Człopa-Ośrodek wczasowy
Zakopane-Miejska Galeria Sztuki
2009 Opava-Czechy-Klasztor Minorytów
2010 Leśnica-Galeria Miejska
Konin-Centrum Kultury
Olsztyn-Galeria ZPAP
Toruń-Galeria ZPAP
Opole-Salon Jesienny
2011 Opole-Muzeum Śląska Opolskiego
Pszczyna-Centrum Kultury
Leśnica-Galeria Miejska
Konin-Centrum Kultury
Kuligów-Skansen
Opole-Salon Jesienny
2013 Opole- Atelier BP
Wałbrzych-Galeria Zamek Książ
Krnov-Czechy-Galeria Miejska
2014 Opatówek-Muzeum Przemysłu